Další dreampool je na světě

Wavepooly jsou po útocích žraloků a fotkách Ivy Miller v bikinách nejpopulárnějším tématem ve světě surfingu. Továrny na sny přibývají jako houby po dešti a tentokrát se dočkala země, která má přírodních vln habaděj.

URBNSURF je oficiálně první wavepool v Austrálii, který se nachází pár minut od letiště v Melbourne. Jedná se o první model španělské Wavegarden technologie Cove v plné velikosti. Bazén by měl bejt schopnej vyprodukovat až 1000 vln během jedné hodiny. Což jsou čísla, kterým se ostatní wavepool technologie nepřiblíží ani ve snu. 

URBNSURF tak přinese přinese radikální změnu do světa bazénovýho surfingu. Žádné fronty na "vlak", jízdy na skůtrech na "lineup" a nekonečné čekání na klidnou hladinu. Pokud zakladatel Andrew Ross splní sliby a očekávání, bude se v laguně o rozloze 22 000 m² hemžit až 84 kusů hladovejch surfařů (všech úrovní), který budou po dokončení vlny pádlovat v channelu zpátky na "lineup". Tam bude znovu probíhat hustle o další naprogramovanou vlnu. Takže by to konečně mohlo vypadat jako na každém jiném spotu. Všichni dropujou všem a angry locals lámou finy vaškům z cizích zemí či okresů. Schválně jestli bude v areálu přítomná i hlídka městských strážníků, která v laguně udrží zákon a pořádek.

Vtípky stranou, pokud vás zajímají technické detaily, určitě jste si všimli, že technologie není založená na pohybujícím se hydrofoilu (což je kupříkladu "vláček" na statku u Kellyho), ale jedná se o soustavu pístů, které pumpují z větší hloubky vodu proti speciálně tvarovanému podloží. To napodobuje mělký reef, na který v oceánu naráží energie ze swellu, která způsobí, že se vlna začne zvedat až do bodu, kdy jí nezbývá nic jiného, než se zlomit.

Laguna obsahuje dohromady 46 pístů, které by měli zajistit 16-18 sekund blaženosti ve vlnách o výšce okolo 2 metrů. Je to sice přibližně stejná doba, po kterou se můžete zabalit u Kellyho wave poolu do kremrole, ale jak jistě víte, tam se obyčejnej smrtelník nemá šanci dostat (to by se mělo do roku 2026 změnit).

Díky využití pístů a speciálnímu tvaru laguny se navíc vlna láme ve stylu konkávy, čímž chtějí tvůrci přiblížit feeling oceánským vlnám. Co to znamená? Stačí představit perfektně nařádkovanej pointbreak. Díky refrakci swellu řádky vln "zatáčejí" směrem k pláži - tedy ve tvaru konkávy. Ve výsledku to znamená, že se surfař lépe udrží v power zóně a taky že barely budou více otevřené.

Pokud nejste praštěný jako já a nesledujete každou surf news, video níže vám pomůže s orientací v historii wavepoolů. Chybí tam snad jen Čuňochovo a  loňský projekt Surf Lakes, který se sice nachází v Austrálii, ale jedná se zatím o prototyp. Proto u protinožců nejspíš slízne URBNSURF wavepool prvenství.

A kdo za tím vším stojí? Bývalej ropnej magnát Andrew Ross, kterého návštěva tajného zařízení Wavegarden v roce 2012 natolik uchvátila, že na místě koupil tehdejší technologii. Andrew dokonce plánuje hned další vlnu přímo v Sydney a dalších 8 zařízení po celé Austrálii v horizontu 10 let! Pokud se o zakladateli URBNSURF chcete dozvědět víc, klikněte zde

URBNSURF projekt se nachází ve fázi "naplnění". Na klip z první jízdy si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat, ale když budete poctivě sledovat SURFR kanály, rozhodně vám nic neproteče.

Další wavepool je tedy na světě a v srdci Evropy pořád chcípnul pes. Neříkejte mi, že u nás není žádnej tatík ve vatě, kterýho už nebaví pořád dokola lítat s mladým na Bali a zainvestoval by pár stovek miliónů korun do bazénku, kde by si mohli Češi hrát na surf(r)aře. Jó, to za všechny ty Babišovy podvody bysme mohli mít továren na vlny hned několik.

Škoda jen, že ta vlna na Petynce nevyšla...

napsal

Jakub Michna
Další články autora

Všechna práva na pravopisné chyby a překlepy vyhrazena.

Další zajímavé články