Nostalgický čtvrtek – II. - Craig Kelly
04.2.2021
Každá doba má svého nejlepšího jezdce. I když se to v té dnešní „triple, quadcorkové a osmnáctkové“ době těžko srovnává. Všichni dávají bomby a jezdí jako by měli být „ti nejlepší na světě“. V době, o které dnes budu mluvit jednoznačně kralovalo jedno snowboardové jméno – Craig Kelly.
Mladší generace nejspíš neví o koho se jedná. I já jsem nevěděl, do doby, než jsem se začetl do řádků knihy „Prknem dolů“. Z této knihy čerpám i v dnešním dílu z edice „Nostalgických čtvrtků“ - věnovaném příběhům, lidem, místům a všemu podstatnému z dob minulých. Vplujme společně do historie snowboardingu, o které jsem já sám sotva věděl tak maximálně z abíčka, televize a někdy ani to ne.
Díky této knize totiž spousty kluků vzhlíží k Craigovi, cení si ho a mluví o něm, jako o nejlepším jezdci všech dob. Píše se rok 1991 a snowboarding v Čechách i ve světě je slušně „rozjetej“. Na našem území se vyrábí snowboardy pomalu v každé garáži a s válkami v resortech už to není tak horké.
Ten rok v lednu se koná veletrh ISPO v Mnichově, kterého se zúčastní všichni ze závodního teamu Burton. Tu sezónu se nikde v Evropě moc nejezdilo, byla slabá zima, odpadly závody v Isglu a v Madoně. Každý rok natáčel Burton team firemní propagační videa, ale najednou nebylo kde. Na Chopoku na Slovensku se to dalo, nějaký sníh tam byl a tak tam vyrazil Craig Kelly, Peter Bauer a Jean Nerv společně s filmovým štábem. Z tohoto výletu vznikla část z videa „Scream of Consciousness“.
Borci z „Prknem dolů“ na setkání s Craigem Kellym vzpomínají dost podobně. Např.
Boris Hlaváček též vzpomíná:
Pro představu, jaký byl Craig Kelly v jeho největší slávě, to nejspíš stačí. Pojďme se ale podívat, jak to celé u tohoto neskutečného jezdce začalo.
Narodil se v roce 1966. Když bylo Kellymu v roce 1979 třináct let, koupil se svým kamarádem z BMX dva jediné snowboardy v Mt. Vernon, Washington. Jezdili po místních střediscích a trénovali slalom i ve dnech, kdy byly sjezdovky zavřené. V roce 1985 jel svůj první závod „Mt.Baker Banked slalom“ a hned další rok, ve věku 20 let, obsadil Kelly první místo ve snowboardovém slalomu na mistrovství světa v Breckenridge v Coloradu.
Craig bral snowboarding velmi vážně. Neúnavně soutěžil v místních a světových závodech. Trénoval ve dne i v noci, na sněhu i mimo něj, trénoval tak, aby posunul hranice svých sil a stylu. Neustále přemýšlel, jak technicky a stylově zdokonalit svoji jízdu. To se mu povedlo a se svým stylem se zaryl do paměti snowboardových pionýrů po celém světě.
O Craiga byl velký zájem. Všiml si ho i Tom Sims, který ho vzal pod svá „The Sims snowboards“ křídla. Po firemních problémech ve firmě Sims přestupuje Craig k teamu Burton, ve kterém musí, kvůli trestnímu oznámení, být po dobu 2 let „neobrandovaný“. Hned jak v roce 1989 aféra opadla, přichází Burton s pro modelem Craig Kelly Mystery Air.
Craig nabývá na popularitě a radí firmě s výrobou snowboardů. Mimo to dostává jako první snowboardista na světě plat a to 17 000 dolarů ročně + odměny.
Craig byl profík jak se sluší a patří. Honorář pobíral snad za vše - za video, focení a Jake Burton byl chvilku nesvůj, když ho musel vyplácet víc, než původně myslel. Byl s ním ale maximálně spokojený. Ještě aby ne, firmě Burton pomohl a ta zas pomohla jemu, byl to zřejmě dobrý obchod.
Ve 23 letech se stal prvním snowboardistou, který za rok vydělal víc než milion dolarů. Ještě aby ne, vyhrával všechny závody kterých se zúčastnil (jezdil rampu i slalom).
Byl velkou inspirací pro všechny, kdo v těch letech jezdili. Všichni chtěli být jako Craig! To si také dobře uvědomoval, ale přesto dokázal být přátelský a vždy dobře poradit. Na to vzpomínají i čeští borci, se kterými se už na zmiňovaným „Chopoku“ setkal. Společně zajezdili, pokecali, zakalili a hlavně všechny bral jako své kámoše. Šlo a přece i pořád jde o jedno, o ten požitek z jízdy, který máme všichni stejný.
Bylo jen otázkou času, kdy ho závodění přestane bavit a to se taky brzo stalo. Začal cestovat a objevovat nové kopce. Navštěvoval země, kde do té doby o snowboardingu nikdo neslyšel. Začal více a více nacházet lásku k volném terénu, přírodě a o místech bez lidí. Touha po volnosti a klidu ho vyvedla z přeplněných lyžařských areálů do nedotčené přírody.
To, co Craiga začalo naplňovat, nebyly prachy od sponzorů, trofeje ze závodů a ani sláva. Miloval hory, prašan a chtěl dělat to, co chtěl, to co ho právě bavilo. Chtěl jezdit a užívat si pravý a ryzí snowboarding, sjíždět kolmé stěny, dropovat skály a vyhýbat se lavinám.
Ve freeridu byl jako doma a chtěl o horách vědět vše! Začal se věnovat problematice volného terénu a horskému guidingu. Byl prvním člověkem, který na guiding složil zkoušky na splitboardu. Se svojí partnerkou Savinou a dcerou Olívii se usadili ve městě Nelson v Britské Kolumbii, odkud to měl k nejlepším freeridovým spotům co by kamenem dohodil.
Jeden takový se mu 20. ledna 2003 stal osudným. Když poblíž Revelstoke při guidingu vedl skupinu lyžařů strhla se obrovská lavina a pohřbila jeho a dalších šest lidí. Bohužel, už jim nikdo nedokázal pomoci.
V ten den svět otřásla rána o smrti Craiga Kellyho, bylo mu 36 let. Svět přišel o skvělého snowboardistu, o jezdce, který neskutečně ovlivnil snowboarding. Který byl vzorem, inspirací a mentorem několika generací. Byla to tragédie, která se dotkla nejel milovníku snowboardingu.
Rest in Peace Craig Kelly!
Po 10 letech si svět připomněl památku Craiga Kellyho a na jeho počest byl v Bladface Lodge vytyčen ocelový kříž s barevným sklem uvnitř a modlitebním mlýnkem z tisového dřeva.
Kříž dodnes připomíná památku jednoho z nejlepších jezdců snowboardové historie.
⏬ Dokument, který mapuje Craigův život ⏬
Další zajímavé články
Horsefeathers Iron Jam se letos vrací do Železné Rudy!
Legendární závod Horsefeathers Iron Jam se po pěti letech vrací na scénu! V centru Železné Rudy na Šumavě se opět sejde parta příznivců freeskiingu a snowboardingu, aby si zajezdila ve snowparku postaveném přímo v centru města!