Setup - Honza Nečas

Vánoce i zimní sezóna se rychle blíží, na ledovcích už se dávno jezdí, sníh už jistě brzy zasype i české hory a vy tak určitě intenzivně uvažujete nad svojí letošní výbavou. Společně s naším Buyers’ Guidem se vám snažíme poradit i formou “setupů” českých jezdců. A dnes přichází na řadu Honza Nečas aka Neči.

Nebudeme plýtvat prostorem pro dlouhý úvod a necháme už slovo Nečimu. Máme pro vás ale jednu nesoutěžní otázku: Uhodnete, kde náš fotograf Yan Renelt nafotil fotky k setupu..? :-)

jméno: Jan Nečas
věk: 26 let
výška: 183cm
váha: 76kg
velikost bot: US 10
stance: goofy
sponzoři: Quiksilver, GNU, DC, Swis-Shop.cz, Moskova, Swix

Jaký bylo tvoje první prkno a kdy a jak ses k němu dostal?
Moje první prkno bylo VASA (model již nelze dohledat) a délku si nepamatuji, ale tak půl metru nad hlavu. Poctivá fishka z překližky. Design byly žluté fleky... až druhou sezónu jsem v tom poznal hořící hlavu (ale nikdo jiný to tam neviděl).

Podle čeho si vybíráš prkno, co je pro tebe důležitý? Vžij se do role člověka, kterej má určitý peníze na to, aby si ho pořídil a neví si rady. Co bys mu poradil? Jak postupovat?
Vše co napíši je pouze můj pohled a názor, který je utvářen 16 lety mého ježdění. Jezdím na banánech tři roky a už bych neměnil. Funguje to skvěle v parku (super pop, lehčí pressy na railech, nekouše se při jízdě a v dopadech, super na másla a shredy) a v prašanu lepšího pomocníka nenajdete, žádný naklánění na zadní nohu a následný oheň ve svalech. Pak prkno musí mít Magne-​Traction. Pro mě nejlepší inovace posledních deseti let. Zatáčí to neuvěřitelně, drží směr a to i když je prkno relativně tupé a oježděné. Dá se to nabrousit normáním brouskem na hrany! Já používám klasiku od Swixu. 

Vázání a boty - jakej je u těchhle částí výzbroje tvůj postup vybírání? Co bys lidem poradil?
Je několik typů vázání, ale funkčně jsou všechna (freestylová) naprosto podobná. Já mám rád tvrdá vázání, to když zaberete, tak se neohýbá a rovnou je přenášena energie do prkna, a proto prkno rychle reaguje. Mělo by být jednoduché! Čím víc hejblátek, tím víc možností poškození a tím konec ježdění. Samozřejmě ocením možnost nastavení dýlky (předsunutí) paty, špičky a celkově možnost vázání prodloužit a naopak. Velký pozor si dejte na středové kolečko. Musí být kvalitní, hodně ostré, dobrý materiál, jinak vás čeká přetáčení vázání při dopadech a tím končí všechna radost z ježdění a veškerý čas budete trávit se šroubovákem v ruce! Nevymýšlel bych žádná radikální řešení a šel po osvědčených vázání. Já jsem šťastný na svém Bent Metalu.

Výběr bot je asi nejsložitější. Pokud vám nesedí boty, pak to ani prknem ani vázáním nedoženete. Na botech nešetřete, předejdete hodně nepříjemnostem a úrazům. Každý má rád jiný systém utahování a pevnosti. Já používám stále tkaničky, ale neznamená to, že to ostatní je horší, prostě je mám rád. Teď ale třeba mám i Boa a vyhovují mi moc. Bota musí být hlavně pevná v kotníku. Musí mít systém vnitřního dotažení (hlavně kolem kotníku) a také záleží hodně na vložce. Pak také ničemu neuškodí různé změkčení pat a systémy bublin v podrážkách. Odrazil jsem si jednou obě paty a chodil čtyři měsíce jak na jehlách a v nepříjemné bolesti.

Máš nějaký technický vychytávky, na který jsi přišel v průběhu svýho ježdění a nějak zásadně ti pomohly?
Mám různé vychytávky... hodně jsem jich okoukal od zkušenějíších, několikrát mi jen napověděl selský rozum. Když cestuju, tak mám jednu tašku na kolečkách a pouze vak na snoubordy s kolečkama, kam se vejdou ještě boty a helma. Dříve jsem to rval do jednoho boardbagu (tzv. mrtvola), sice máte jen jedno zavazadlo, ale to váží 40kg (často i víc) a je s tím všude problém (taxi, letadlo, schody, manipulace, když se ztratí nemáte už naprosto nic). Opravdu jezdím velice rád ve snb věcech, které se dají propojit například zipem, pak využíváte všech výhod kombinézy a přitom nevypadáte jak blázni. Nákrčník musí být elastický a lehce se skrz něj musí dýchat. Dávám si ho přes část čepice a pak ještě na to celé brýle. Pomáhá to při sněžení, foukání, sluníčku, ale také když upadnete na obličej, tak si ho celý nesedřete. Když si vezmu nové boty, tak je nejdříve rozjezdím se starýma vložkama a třeba po týdnu ježdění je vyhodím a dám tam nové. Mám rád stahování nohavic, Quiksilver má systém provázku v kapse, nebo cvoky na kalhotech. Pak můžete courat i v bahně a nezašpiníte si je. Camelbak v batohu je taky super věc. Pořídil jsem si to, když jsem zkolaboval v Saas-​Fee na dehydrataci.

Co je pro tebe nejdůležitější na snb oblečení? Na co si dát pozor při nákupu?
Pro mě je nejdůležitější funkčnost a pohodlí. Chci stavět skoky ve sněhu, ale nepromočit se a také se nazapařit. Oblečení mě nesmí omezovat v pohybu a také nikde škrábat a škrtit. Jsou to možná na první pohled drobnosti, ale když vám bunda rozškrábe bradu, tak pak to otráví celý dojem z ježdění. Možnost dodatečného větrání. Musí to být prostě perfektní. Velkou vychytávkou je systém sepínání kalhot s bundou zipem, pak jste připraveni i na plavání v lavinách. Když jste v suchu, tak vás prostě nic nerozhodí. 

PRKNO - GNU Park Pickle 156 (TWS Good Wood 2012)
Na Park Picklu jezdím třetí sezónu. Přešel jsem z klasických prken na desku, která se dělá jen v banánu, zakřivení hran (Magne-​Traction) a dokonce rádius prkna na špičkách je jiný než na patách (jinak rozložené přenášení váhy na špičky a na paty), ve mně budilo jistou nedůvěřivost, ale dnes bych jiné prkno nebral. Je to dokonalá útočná zbraň nejen do parku. Je neuvěřitlné, jak prkno díky zvlněné hraně zatáčí. Můžete jezdit raily, ale na ledu máte jistotu, že to neuklouzne. Prkno díky Banana patentu (Mervin Factory, první kdo vymyslel a nechal si patentovat prkno do V) je super a má neuvěřitelný pop (odraz) a také se nekoušou hrany. Banán skvěle využijete v prašanu, kdy odpadá nutnost přenesení veškeré váhy na zadní nohu, abyste neudělali kotrmelec. Jsem si jistý, že jiné prkno už jezdit nebudu, proč se ho také vzdávat, když lepší pro mě není. Člověk by toto prkno měl vyzkoušet, aby pochopil jaký je to nářez. Na každé větší snowboardové akci je stánek s LIB a GNU volně k půjčení (např. na akcích Freeride.cz Just Ride - pozn.FRed.).

VÁZÁNÍ - Bent Metal Venom
K vázání Bent Metal jen málo. Je to značka rozšířená hlavně v USA. Pochází také z Mervin Factory, dalším jezdcem v ČR za BM je například Martin Černík a má se připravovat i Travis Rice promodel. Vázání je masivní, bez zbytečností, prostě kvalita. Ještě se mi nestalo, že bych ho zlomil nebo nijak odrovnal, abych nemohl jezdit. Dříve jsem vozil kufr náhradních dílů, dnes jedu jen s vázáním, co mám namontované na desce a jsem úplně v klidu. Vázání je relativně tvrdé, rychlé přenášení veškeré energie rovnou do prkna. Mám rád strepy, které vám svírají pevně boty, ale přitom je nedeformují. Multifunkční od skoku, railu, rampu až po zatáčku v prašanu drží a můžete se na něj spolehnout.

BOTY - DC Status Boa (US 10)
Boty pro mě jsou nejdůležitějíší. Pevné v kotníku, pohodlné, nepovolující se Boa systém, opravdu pomalé měknutí (každé boty častým ježdění měknou, jen je otázka jak rychle). Tyhle vám vydrží na celou sezónu a jestli nejezdíte každý den, tak je můžete mít opravdu dlouho a ještě je zdědí mladší brácha. 

BUNDY - Quiksilver Architect blk, Quiksilver Dogtooth
Oblečení musí držet, být pohodlné, nepromoknout a dýchat! To vše máte u Quiksilveru zaručené. Je to nadnárodní společnost, která dělá oblečení do všech ročních obobí, pro muže, ženy, děti. Ovlivňují módní průmysl, vyrábějí a inovují vybavení na různé sporty jako je surfing, snowboarding, ski, sk8 a hodně vrací do sportů zpět, oni si opravdu nemohou dovolit vyrábět nic jiného než kvalitu. 

KALHOTY - Quiksilver Plan B Pant /​ Sherpa Fancy Corduroy Pant
U kalhot bych mohl napsat to samé co u bund, ale alespoň jednu vychytávku. V bočních kapsách máte systém, za který když zatáhnete, tak vám vyjede spodní část (zadní část nohavic) do půlky bot a vy si tak neumažete a hlavně nerozervete kalhoty při chůzi. U Quiksilveru si můžete vybrat oblečení (kalhoty, bundu), které si vzájemně spojíte vnitřním zipem. Není nic poznat, nic netáhne a když upadnete, tak to celé funguje jako nepropustná kombinéza, takže sbohem sněhu v oblečení, mokré zadnici, rozpouštějícímu se sněhu na zádech, protékajícímu až mezi hýždě a pokračující níž a níž, prostě jste v suchu. 

DOPLŇKY - Dakine (tašky, rukavice)
Tašky od Dakine jsou kvalitní, nervou se a mají mnoho vychytávek. Opravdu velké množství k výběru. Rukavice, kulichy, šátky, kukly, nářadí, zámky, podkolenky, to vše je super a funguje jak má ke spokojenosti uživatele.

FUNKČNÍ PRÁDLO - Moskova
Funkční spodní prádlo, které je designově moc pěkné a velice pohodlné. Původně bylo vyrobeno pro surfaře pod neoprén nebo boardshortky, ale postupně bylo přeneseno i do jiných odvětví. Odsává pot i vlhkost a po ježdění nemáte pocit, že smrdíte jak rakouskej kravín. Mají mnoho různých střihů a pro holky mají úplné úleťárny.

Další zajímavé články

Pro rider, DJ a organizátor DIYX - Ethan Morgan hostem Tupý Hrany podcastu

Snowboardista, DJ, organizátor legendárních akcí DIYX a pro rider českého brandu Horsefeathers Ethan Morgan byl 101. hostem podcastu Tupý Hrany. Kluci tak poprvé prolomili ledy na světové scéně a vytvořili první anglický díl v jejich historii.

Akce: Víkend plný snowboardových akcí... Vyber si tu pravou pro tebe!

Zima si sice dávala dlouho na čas, ale tento víkend to všechno půjde dohnat! V plánu je totiž tak velké množství akcí, že to skoro připomíná staré dobré časy. Udělali jsme tedy výběr několika z nich a věříme, že se ani nejedná o všechno, co se tento víkend bude na českých a slovenských horách odehrávat...

CHOC představuje svojí kolekci snowboardů

Česká značka CHOC, která na Vysočině ručně vyrábí lyže, wakeboardy, kiteboardy, tak představuje i svojí kolekci snowboardů. Těch má v nabídce hned několik. Pojďme se v tomto článku podívat které to jsou.