Doping o pár taktech

Máš-li duši , která létá v oblacích při jízdě s muzikou proudící do uší, stojí za to se zamyslet, čím je taková jízda jiná? Řekneme rovnou ne-li lepší? Co dělá TO, že jedeš dál, rychleji a sebevědomě. Co na to „holky z oboru”? Mají to stejně jako ty? Poznáváš se? Tak čti.

Pohyb stejně jako sluch jsou pro nás zcela přirozené záležitosti, které nám byly dány
jako nutnost, ne-​li dokonce potřeba.Člověk má tu úžasnou vlastnost, že vždy dokáže z nutnosti udělat přednost, čili v našem případě pohyb = jízda a sluch = hudba. Dvě věci, které se dokonale propojují v jednu krásně znějící symfonii. Stále ti uniká pointa? Pojďme na to trošku vědecky. Je dobře známo, že poslech hudby před sportovním výkonem:

-zlepšuje okysličování tkání zvýšením saturace(zásobování) hemoglobinu kyslíkem
-zvyšuje fyzickou výkonnost i snížením spotřeby kyslíku v důsledku relaxačních a obecně zklidňujících účinků

Je tedy logické, že adrenalinový efekt z poslechu hudby ( ačkoli je krátkodobý ) dokáže vybízet naše těla a povzbuzenou mysl k lepším výkonům, než jsme od sebe zvyklí. Taková reakce na námi prováděnou činost by se dokonce dala v extrémním případě nazvat dopingem, jelikož podle pravidel Světové antidopingové agentury výše zmíněné tělesné změny mohou zahýbat přísně dannými regulemi, která neberou ohled na zavodníky porušující tyto zásady. Bylo by, ale samozřejmě zcela absurdní, pokud by někdo chtěl posuzovat poslech hudby za něco nelegálniho, i když v minulosti se podobný případ vyskytl. Vítězný olympijsky výkon plavce Michaela Phelpse był zpochybňován redaktory odborného magazínu The Doping Journal, právě kvůli této metodě. To, ale pouze poukazuje na to, že se vrcholový sport může často dostávat již zcela mimo realitu.

Přítomnost muziky v předzávodním napětí uvolňuje také řádku našich spotovců. Dovolila jsem si tedy nahlédnout do hudebniho gusta našich předních závodnic - Andrejky Krýslové a Lucky Zábranske. Tak co dámy, co vy na to?

Patří adrenalinové sporty a hudba k sobě?
Andrea: Neodpojitelně.

Lucka: Určitě ano. Je to dost propojené a dobrá hudba tě dokáže dostat k lepším výkonům. Hudba je snad jediné (povolené) medium, které ti dokáže změnit náladu z sekundy na sekundu.

Jaký hudební track by jsi zvolila pro filmový záznam z tvojí jízdy?
Andrea: Robyn nebo The Sounds.

Lucka: Záleží na jízdě, co by ve filmovém záznamu była. Pro prašanovku bych dala asi něco klidnějšího, pro jízdu v parku bych zvolila něco našláplejšího.

Posloucháš při tréninku muziku?
Andrea: Rozhodně.

Lucka: Jak kdy, záleží na dané situaci. Když zkouším první skok, který neznám jedu bez hudby, musím slyšet rychlost a víc se soustředit, jakmile jezdím na věcech, co znám určitě vždy něco vodpálím do uší. Někdy je to dobrý zdroj energie, když už nemáš moc sil. Ve volném terénu vůbec, tam se snažím naslouchat přírodě, kdyby se něco utrhlo tak je dobré to slyšet. :-)

Před závodem preferuješ ticho nebo si naopak ráda něco poslechneš?
Andrea:
Jako pozadí mám puštěnou hudbu, jedno sluchátko svěšený, abych slyšela rozhodčí, spearka, startéra a ten předstartovní šum. Jakmile mám odmávnuto s rozjezdem nasazuji a zesiluji. :o)

Lucka: Určitě hudbu, je to rozptýlení a zárověn motivace, v který si jedeš pak celou dobu. Bez toho by to nešlo.

Máš pocit,že to napomáhá tvému výkonu?
Andrea:
Rozhodně mě to nakopne! 

Lucka: Určitě pomáhá, nejsi tolik nervózní, protože nevnímáš okolí a „jsi tam jen ty s hudbou” a jedeš si to svoje. A samozřejmě dobrý song ti dodá obrovský příval energie k okamžitému použití. Ale samozřejmě pokud se jedná o koncentraci na určitou věc, tak hudba tě může trochu rozhodit. Záleží na co je kdo navyklý. S hudbou nebo bez?

Podle Světové antidopingové agentury závodník nesmí užívat metody na umělý transport přenosu kyslíku, myslíš si, že poslech hudby před závodem může spadat do této kategorie?
Andrea: Při poslechu hudby, která se mi líbí, se přece uvolňují ve zvýšené míře endorfiny, ale to jsou přirozené opiáty, a vyplavují se vždy, když se člověk cítí šťastnej. Jestli by se někdo snažil lidem zakázat v jakékoli podobě být štastný při závodění, je to blázen, protože to je to, proč to vlastně děláme. :o) To by museli zakázat radost jako takovou. Protože někdo ji má z hudby, někdo z pěknýho počasí. Kdo by to jako měřil? :o)

Lucka: Ne, sluch a následné reakce jsou přirozené… (Jestli to tam zařaděj tak jsem namydlená)

Závěrem bych chtěla i přes všechny krásné aspekty vlivu hudby požádat, abyste vždy zachovali bezpečnou a zodpovědnou jízdu vůči svému okoli. Děkuji za sebe i všechny, co chtějí v pohodě a ve zdravi realizovat sebe.

Další zajímavé články